Facebook Pixel
drone

Агродрони

Як українському аграрію потрапити в світовий ТОП по врожайності сої?

Агродрони

*Перш ніж перейти до основної теми статті ми не можемо не поділитися з вами новиною про черговий світовий рекорд з урожайності сої.

Нещодавно в мережі з’явилася інформація, що «Молодий фермер з США, встановив новий світовий рекорд, з врожайності сої, у розмірі 14,6 т/га (206 бушелів)». Прекрасний показник врожайності, особливо для наших з вами реалій, в яких українські виробники лиш мріють про стабільний урожай сої у розмірі 3,0 т/га.

Питання: «Яким чином вдалося досягти врожайності сої 14,6 т/га?» - все просто. Як стверджує Alex Harrell: «Ніяких секретів не має, лише застосування інноваційних технологічних підходів, ретельне планування та вчасне виконання технологічних операцій і полив».

соя3

Для досягнення рекордної врожайності сої, що склала приблизно 14,6 т/га, Алекс Харрел застосував декілька ключових технологічних рішень:

1. Сорт і норма висіву:

- сорт ГМО-сої Pioneer P49Z02E, який добре адаптований до місцевих умов;

- посів 21 березня;

- норма висіву: 110 тис. насінин/га.

2. Ґрунтообробіток і підживлення:

- проводили за технологією strip-till, що поєднувала глибокий та поверхневий обробіток ґрунту з одночасним внесенням добрив у стрічки та позакореневе підживлення.

3. Збалансоване живлення рослин:

- регулярне підживлення сої відповідно до результатів щотижневих аналізів тканин. Для цього використовувалися Y-дропи та ін'єктування добрив через системи зрошення.

4. Зрошення:

- водозабезпечення через центральне зрошення.

5. Захист рослин:

- використання гербіцидів Enlist.

6. Збирання:

- 13 серпня з вологістю 12,5%.

Для тих, хто постійно шукає відповіді на запитання в погодніх умовах – команда фахівців AGRONIX більш детально розібралася у цій історії та знайшла «основні кліматичні умови» для Лісбурга, штат Джорджія, де було установлено світовий рекорд:

- Опади: Річна кількість опадів становить приблизно 1 300 мм, значна частина з яких припадає на період росту сої, що забезпечує достатню вологість.

- Вологість: Відносна вологість є помірною, в середньому близько 70-80% протягом вегетаційного періоду, що допомагає підтримувати оптимальний стан рослин.

- Сума ефективних температур: Коливається в межах 2 800 – 3 200°C (ефективні температури вище 10°C) протягом вегетаційного періоду.

- Сонячна радіація: Регіон отримує близько 4 500 – 5 000 МДж/м² сонячної радіації протягом вегетаційного періоду, що підтримує активний ріст рослин.

- Кількість годин сонячного світла: Регіон зазвичай отримує близько 2 700 – 3 000 годин сонячного світла на рік, при цьому інтенсивність сонця є високою, що сприяє фотосинтезу.

А як щодо аналогічних показників в Україні? На скільки суттєво погодні умови України відрізняються від зони, в якій було досягнуто світового рекорду з врожаю сої?

Відповідь на це питання відображено в наступній таблиці.

таблиця

Як бачимо, що стосується кількості тепла, в південній та центральній частині України - ми практично досягаємо показників достатніх для отримання рекордних врожаїв. В північній та західній частинах України ситуація з теплом трішки гірша, але наявна більша кількість опадів.

Якщо згадаємо технологію Алекса, то не дивлячись на середньорічну кількість опадів близько 1 300 мм, він все одно застосовує полив. Тобто, полив, для досягнення максимально високих показників врожайності сої, має бути.

Крім поливу, якщо повернутися на початок нашої статті – ми звернемо увагу на застосування інноваційних технологічних підходів, ретельне планування та вчасне виконання технологічних операцій, які є обов’язковими в арсеналі Алекса для досягнення рекордних показників.

Попереднє заключення на даному етапі:

- кількості тепла на території України достатньо;

- ситуація з опадами теж відносно нормальна (так, опади не завжди надходять «вчасно», але в річному еквівалентні, особливо у Пн-Зх частині України, вони є);

- кому опадів не достатньо, для рекорду – необхідне застосування поливу.

В цілому, якщо реально називати речі «своїми іменами», український фермер отримає максимально швидку та маржинальну віддачу на інвестиції в інноваційні технології, рішення для більш ретельного планування та саме основне – засоби для вчасного виконанням технологічних операцій, які, в тій чи іншій формі, наявні в арсеналі Алекса і він активно користується ними.

Висновок до підрозділу:

Український аграрій теж може отримувати, якщо не світові рекорди, то як мінімум входити в TOP-рейтинги країн з найвищою урожайністю сої, але спершу необхідно інвестувати в інновації, планування та мінімізацію ризиків, а вже після, можливо, з’явиться необхідність в поливі, якщо все ще залишиться тяга до світових рекордів.

Що необхідно для цього? Як мінімум:

1) Не втрачати потенціал урожаю в процесі вегетації.

2) Мінімізувати ризики та втрати уже готового до збирання врожаю.

Команда фахівців AGRONIX підготувала рішення для агровиробників, щоб раз і на завжди закрити ці питання і почати рухатися в напрямку рекордних показників.

1. ЗНИЖЕННЯ ВТРАТИ ПОТЕНЦІАЛУ ВРОЖАЮ У ПРОЦЕСІ ВЕГЕТАЦІЇ

полесої

1.1. Бур’яни

При вирощуванні традиційної сої помилки, допущені під час застосування ЗЗР, виправити протягом вегетації неможливо. Наприклад, проміжок для внесення гербіцидів дуже короткий, соя повинна мати не більше ніж 2 листочки. При пізньому внесенні ситуацію вже не вдасться виправити, і соя буде «брудною». У випадку з ГМ-соєю гліфосат можна вносити в будь-який час і завжди отримувати більш-менш хороший результат. ГМ-соя популярна серед приватників, у яких немає своїх обприскувачів і недостатньо агрономічної освіти. Тому вона користується у них попитом. Її простіше вирощувати, прогнозовано і стабільно.

Акцентуємо увагу на ГМ-сої. Не дивлячись на те, що «гліфосат можна вносити в будь-який час і завжди отримувати більш-менш хороший результат», такий підхід – це відразу мінус потенціал урожаю сої в період конкуренції за ресурси з перерозшими бур'янами, поки власник поля вирішує: «Йому вносити гліфосат вже, і підчистити наявні бур'яни, а потім накривати ще раз наступну хвилю? Чий ому краще трішки зачекати і вже закрити всі питання з бур'янами одним внесенням? – такі підходи знижують потенціал сої.

Рішення є – запроваджуєте внесення пестицидів на сої агродронами, підвищуєте показник врожайності на 3…7%, заробляєте додаткових 30…80 доларів з гектара, за рахунок відсутності технологічних колій, окупаєте інвестиції вже на 400…500 га оброблених полів і далі реінвестуєте решту коштів в інші інноваційні технології, або більш термінові інструменти для підвищення ефективності підприємства (більш детальні розрахунки наведені в статті: "Потенційний дохід на відсутності витоптування. Період окупності інвестиції в агродрон та додаткове обладнання."

1.2. Шкідники

шкідники

Вирощування будь-якої культури починається з планування розміщення її у сівозміні. Не дивлячись на те, що культура придатна до культивування на одному полі протягом декількох років без зменшення врожайності, краще повертати сою на попереднє поле не раніше, ніж через 3-4 роки. Важливо пам'ятати, що чим коротшою буде ротація сої у сівозміні, тим більше пестицидів необхідно використати при її вирощуванні.

Для того, щоб виростити якісну сою, слід звернути увагу на її захист від шкідників. На сої виявлено біля 114 видів шкідників, із них комах - 96,5%, слимаків — 2,6%, та кліщів — 0,9%. За трофічними особливостями — поліфагів -86%, олігофагів - 14%, вузькоспеціалізованих видів немає.

Якщо у когось вже був досвід з вогнівками чи кліщами на сої, той добре знає, щ опоки дочекаєшся поки приїде обприскувач, то вже можна побачити лиш одне «бадилля», а у випадку кліщів ще потрібно постаратися, щоб дістати їх з під листка внесенням за допомогою класичної колісної техніки.

Що з цим робити?

- переходите на сторінку AGRONIX підбираєте підходящий для Вас варіант агродрона-обприскувача. Після реалізації внесення інсектицидів агродронами, ваше господарство буде знищувати шкідників вчасно, легко і турбулентно.

1.3. Хвороби

шкідники

Однією з найважливіших фаз розвитку рослин є сходи рослин, а особливо – період винесення сім’ядолей на поверхню ґрунту. З появою листків починається асиміляція СО2 (процес фотосинтезу), так рослина переходить із гетеротрофного до автотрофного способу життя. У цей час важливо отримати дружні сходи та не пропустити хвороби ростків, адже надалі вони тільки прогресуватимуть.

Найбільш ефективний шлях захисту рослин сої від ураження хворобами — підібрати ефективний протруйник та стійкі або толерантні сорти і комплексно підійти до пестецидного захисту. Також, застосування багатокомпонентних фунгіцидів з поєднанням діючих речовин із різних хімічних груп, котрі в умовах зміни клімату та численних мутацій патогенів покажуть найкращий результат.

В цілому, враховуючи, що крупні холдинги вже 4…5 рік активно реалізовують рішення для внесення пестицидів агродронами, то напевне вони вже добре розібралися в даному питанні і знають для чого це роблять. Бо як мінімум 3…7% додаткового урожаю на відсутності витоптувань + 5…10% до потенціалу урожаю за вчасного та оперативного захисту ролин + 5…10% на мінімізації втрат по завершенню вегетації та під час збирання урожаю.

Саме так, крупні агрохолдинги України, отримують 15…25% додаткового урожаю за рахунок застосування дронів-обприскувачів у своєму арсеналі.

А хто хоче розібратися з економічною складовою застосування агродронів – у статті "Чому доцільно купувати агродрон маючи земельний банк від 1000 га?" все описано більш детально і зрозумілою мовою.

2) МІНІМІЗАЦІЯ ВТРАТ ГОТОВОГО ДО ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ

Десикація посівів сої є основним елементом технології вирощування сої, особливо за умов вологої осені. Завдяки десикації можливо швидко і якісно провести збирання врожаю культури та значно зменшити витрати на доведення зерна до технологічних кондицій. Ця технологічна операція також сприяє зниженню витрат на сушіння насіння, доведення його до однорідності за своїм станом та відсутності «зеленого» насіння. Висока вологість сої, де не була проведена десикація, вимагає тривалого сушіння та більших витрат палива і електроенергії.

полесоядес

При проведенні десикації сої вологість насіння знижується до 14-16% у середньому за 6 днів. Сушіння 1 т% сої на елеваторі у 2022 р. сягало 200 – 300 грн. Із досушуванням на елеваторі без проведення десикації з 22% вологості зерна до 12% висушити потрібно приблизно 10% вологи. Виходить 10% х 250 грн = 2 500 грн сушіння 1 т сої. За врожайності 3 т/га вартість сушіння становить на 1 га: 3 х 2500 = 7 500 грн/га.

На 100 га виходить 750 000 грн, або 18 7500 $ (за курсом 40). Вартість 1 т сої у вересні 2023 р. Складала в районі 345,6$ (13 822 грн/1т). За урожайнсоті 3 т/га, загальна виручки виходить 1 036,7 $ / га (за курсом 40 грн/1$), з якої 187,5 $/га, або 18% від витрат становить сушіння зерна з бункерною вологістю 22%. Це не малий резерв для оптимізації витрат на сушінні насіння сої за допомогою десикації дроном DJI AGRAS. При проведенні десикації сої вологість насіння знижується до 14-16% у середньому за 6 днів.

Десикація сої проводиться при побурінні не менше 70% бобиків (побурінні бобів нижнього і середнього ярусів), вологість насіння не більше 40-45%. Основними критеріями, за якими визначається якість сої, є вміст білка та олії. Так, масова частка білка в перерахунку на суху речовину має становити не менше як 35%, а частка олії - понад 12%. Не менш важливими показниками є вологість і засміченість.

У сучасному сільськогосподарському виробництві на посівах сої застосовують десиканти на основі диквату, глюфосинату амонію та гліфосату. Найчастіше використовують препарати з діючою речовиною дикват. Певні препарати, що містить дикват, не любить прямих сонячних променів, його ефективність за сонцячної погоди падає. Температура застосування препарату 10-25 C. Приблизно через 4-7 днів можна збирати сою. Урожайність і маса 1000 насінин за таких умов не зменшується, відсутній негативний вплив на вміст білка.

В цілому, що стосується процесу десекаці сої агродронами – ми можемо не допустити затрати в майбутньому на досушування сої до оптимальної вологості, а також знизити відсоток втрат з 20 до 1, за рахунок розтріскування бобів і розсипання насіння на поверхню грунту чи неякісному обмолоту нерівномірнодозрівших рослин, або ж навіть банальному збору одночасно сухих зерен і ще зеленої «квасолі».

Як наслідок:

- 15-25% додаткового урожаю сої за рахунок пестицидного захисту;

- 10% додаткового урожаю за рахунок зниження втрат;

- до 187$ економії на відсутності досушування зерна після збирання.

І для всього вищесказаного необхідно лиш одне – взяти телефон і зв'язатися з представниками AGRONIX та дізнатися відповідь на питання: «Що необхідно, для досягнення подібних результатів, за допомогою агродронів-обприскувачів DJI AGRAS, у Ваших реаліях?»

photo
Микола Черняк
CEO Agronix
Кандидат С.Г. наук (PhD in Agriculture). Експерт із внесення ЗЗР агродронами. Проводить досліди з виробниками ЗЗР і насіннєвими компаніями (FMC, АХТ, UPL, Monsanto, Bayer, Syngenta та ін.). Пройшов шлях від найманого працівника до пілота та власника компанії.