У випадку повного циклу внесення ЗЗР агродронами впродовж всього сезону, чи, як мінімум, на завершальних етапах розвитку рослин (щоб не травмувати рослини колісною технікою безповоротно), крім зрозуміло нижчих затрат на воді (8…12 л/га замість 100...200 л/га у колісних обприскувачів), також доступний додатковий дохід за рахунок ділянок, які залишаються не витоптаними. На відміну від класичної технології, як то відбувається після проходу колісних обприскувачів, у випадку авіавнесення ЗЗР агродронами, ТЕХНОЛОГІЧНІ КОЛІЇ ВІДСУТНІ.
Середньостатистична площа втрат, за рахунок технологічних колій, сягає від 3 до 10% (в залежності від ширини захвату обприскувача, ширини коліс, конфігурації поля та технологічних підходів до розворотів і культури землеробства в цілому). Якщо врахувати, що у господарстві культура землеробства на нормальному рівні, механізатори керують обприскувачами достатньо професійно, а поля за своєю конфігурацією відносно рівні, то для розрахунків реальної площі витоптування візьмемо значення 3, 5 та 7% (в залежності від ширини обприскувача)
Табл. 1. Розрахунок втрат від витоптування в залежності від різних параметрів
ДОВІДКОВО: У наведених розрахунках взято основні найпопулярніші культури суцільного посіву, середньо-статистичну урожайність та вартість зерна станом на квітень 2024 року. Якщо у когось в господарстві урожайність відрізняється, то можна, до відповідного значення «ВТРАТИ ДОХОДУ», додати/відняти відсоток, в залежності від показника урожайності, який ви маєте у своїх умовах і отримаєте актуальне значення безпосередньо для вашого господарства. Але в цілому, концептуально, це не вплине на порядок цифр.
Як бачимо, МИ ВТРАЧАЄМО ВІД 33 ДО 78 ДОЛАРІВ на 1 гектарі, у результаті витоптування потенційного урожаю колісними обприскувачами. Тобто, якщо у господарстві є 1000 га культур суцільного посіву, то ПОТЕНЦІЙНИЙ ДОХІД, за рахунок внесення на цих полях ЗЗР агродронами, СКЛАДЕ ВІД 33 000 ДО 78 000 ДОЛАРІВ ЗА ВИРОБНИЧИЙ СЕЗОН.
«ДОДАТКОВИЙ ДОХІД ВІД 33 000 ДО 78 000 ДОЛАРІВ НА 1000 га».
Запам'ятали ці цифри? Добре, рухаємося далі і розглянемо їх більш детально.
У випадку Пшениці, для окупності інвестиції в агродрон та комплект обладнання, необхідно внести ЗЗР без технологічних колій на площі від 600 га.
У випадку Сої, для окупності інвестиції в агродрон та комплект обладнання, необхідно внести ЗЗР без технологічних колій на площі від 400 га.
У випадку Ріпаку, для окупності інвестиції в агродрон та комплект обладнання, необхідно внести ЗЗР без технологічних колій на площі від 400 га.
ВИСНОВКИ:
Достатньо обробити від 400 до 600 га полів агродроном таким чином, щоб не було втрат від технологічних колій колісних обприскувачів і в результаті інвестиція в агродрон та комплект обладнання окупиться вже за 1 сезон.
Якщо ж піти далі і реалізувати за допомогою агродрона 1000 га «Без технологічних колій», то, відповідно, крім окупності інвестиції за 1 сезон, ще вдасться заробити додатових 20 000 … 40 000 тисяч доларів.
Якщо врахувати найгірний варіант, при якому вартість внесення ЗЗР агродроном, у певному господарстві, складає на 2 долара/1 га більше, ніж у порівнянні з наявною колісною технікою, то провівши, в середньому, 5 внесень ЗЗР на 1000 га, ми все ж отримаємо додаткові затрати у розмірі 10 000 доларів. Але навіть при такому розкладі все одно вдасться заробити додаткових 10 000 … 30 000 доларів.
А якщо в розрахунки включити ще відсутність втрат у випадку вчасного внесення ЗЗР, коли колісні обприскувачі фізично не можуть заїхати на поле, то отримані результати можуть як мінімум здивувати.
Але це вже історія для наступної статті!