Важливим заходом у вирощуванні кукурудзи є десикація культури, яку з метою економії ресурсів і високорослість рослин важливо проводити агродронами серій DJI AGRAS. Зазвичай точкою відліку для початку проведення десикації на кукурудзі є початок фізіологічної стиглості зерна, який супроводжується формуванням і утворенням «чорної точки» (blacklayer). Утворення чорної точки на зерні кукурудзи залежить від ФАО гібридів і може бути в діапазоні вологості від 36 до 28%. Повністю сформована «чорна точка» свідчить про фізіологічну стиглість і повну втрату зв’язку насінини з качаном. Зазвичай десикацію на кукурудзі рекомендують проводити при вологості насіння 35-40% при наявності вегетуючого зеленого листя.
Використання десикантів на кукурудзі набуває важливого значення через зменшення витрат на сушіння зерна, вчасне збирання і підготовку грунту. Витрати на сушіння зерна є однією із головних статей витрат у вирощуванні кукурудзи.
Газ є ключовою складовою собівартості послуг елеватора. Для зниження вологості зерна кукурудзи на 1 т∙% потрібно близько 1,3 – 1,5 м3 газу. Ціни на сушіння кукурудзи на газі залежно від елеватора восени 2022 р. Коливалася від 200 грн/т∙% до 350 грн/т∙%. У 2023 році ціна на сушіння кукурудзи восени матиме такий самий рівень. Вологість зерна кукурудзи в агросезоні 2022 р. Булла доволі високою, часто-густо перевищувала 30% через різні причини. Велика вологість зерна кукурудзи прогнозується і в 2023 році.
Сушіння 1 т∙% кукурудзи на зовнішньому елеваторі у 2022 р. сягала 200-300 грн. Із досушуванням із 30% вологості зерна до 14% висушити потрібно приблизно 16% вологи. Виходить 16% х 250 грн = 4000 грн сушіння 1 т кукурудзи. За врожайності 8 т/га вартість сушіння становить на 1 га: 8 х 4000 = 32 000 грн/га. На 10 000 га виходить 320 000 000 грн, або $ 8 млн за курсом 40.
За вартості 1 т кукурудзи у вересні 2023 р. приблизно $ 119,7 (4786 грн/1 т) і 8 т/га врожайності загальної виручки виходить 957,6 $/га (за курсом 40 грн/1$), з якої 800 $/га, або 84%, становить сушіння зерна з бункерною вологістю 30%. Це великий резерв для оптимізації витрат на сушінні зерна за допомогою десикації дроном DJI AGRAS і лише один із моментів в економії витрат у технології вирощування кукурудзи.
Витрати на сушіння кукурудзи не обмежуються платою за природний газ, сюди слід додати логістичні витрати на транспортування та перевалку кукурудзи, заробітну плату працівників, витрати на електрику та амортизацію механізмів тощо. Не потрібно також забувати про те, що в зерновозі перевозиться 30 т кукурудзи, з яких приблизно 4 т є водою, яку опісля слід випарувати в сушарці на елеваторі для одержання базової вологості зерна 14%. Це так само є резервом у зменшенні витрат, коли перевозиться кукурудза з меншою вологістю та меншим вмістом води.
Є компанії, в яких розплановане збирання кукурудзи щонайменше до кінця грудня. Там є проблеми з якістю зерна кукурудзи з високою вологістю. Це обертається фузаріозами на качанах, через що можлива здача частини зерна кукурудзи на спирт, залишення необробленої восени площі полів і зменшення врожайності щонайменше на 10 – 15 % наступного року через весняний обробіток ґрунту. Через ці причини та можливості випадання снігу виникають дуже великі ризики появи збитків і недоотримання комерційної вигоди. Все це свідчить про важливе відношення до десикації кукрудзи за допомогою дрона DJI AGRAS, що дозволяє значно скоротити витрати на сушіння зерна та підвищити рентабельність вирощування культури.
Затягувати зі збиранням після 1 листопада не можна через те, що падає результативність сушіння за температур нижче +1,5 – 4,5°С. Нагріти повітря в сушарці умовно до +100°С легше, якщо температура на вулиці +10°С, а не 0°С або мінус 5°С. Потрібно також розуміти, що кукурудзу не можна пересушувати, тому що ця культура схильна до підвищеної тріщинуватості. Зерно з внутрішніми тріщинами під час транспортування із зерносушарки до силосу, а опісля під час відвантаження з силосу на авто й залізничний транспорт легше та більше подрібнюється, і показник за сміття може в таких випадках перевищувати припустимі 2 %. Нагрівання кукурудзи в рухомому шарі шахтних сушарок допускається до +50°С, температура теплоносія не має бути вище +130°С (якщо кукурудза йде на переробку) і +110°С (за сушіння кукурудзи для довготермінового зберігання). Не можна нагрівати кукурудзу понад +60°С через те, що відбувається окислення жиру, в якому розчинена велика кількість вітамінів і біологічно активних речовин, що може спричинити зниження якості й поживної цінності зерна.
Питання «як не витрачатися на досушування зерна кукурудзи» стояло завжди, але стрімкий ріст цін на газ пару років тому змінив ставлення до його розв’язання та до економії палива на елеваторі. Якщо раніше витрати на досушування зерна кукурудзи було бажано знизити шляхом десикації кукурудзи дроном DJI AGRAS, то тепер ця економія стала гострою потребою.
Прийняття рішення про десикацію стає ще більш проблематичним на неоднорідних (негомогенних) полях із «блюдцями» та неоднорідними ґрунтовими відмінностями у зоні Полісся. Десикація сприяє рівномірному і більш швидкому втрачанню вологості і дозріванню зерна.Підсушування культури значно полегшуючи процес збору врожаю комбайном.Більш суха біомаса легше і якісніше подрібнюється комбайном, і рівномірно розподіляється по полю, що підвищує якість подальшого основного обробітку ґрунту.
Найчастіше для десикації кукурудзи застосовують діючу речовину гліфосат, яка системно проникає у нижню частину часто зеленого стебла, що покращує зрізання ножами жатки і обмолот комбайном. Бувають також часті випадки десикації кукурудзи препаратами контактної дії з діючою речовиною дикват. Вони добре висушують зелені листя кукурудзи, від яких суттєво залежить вологість насіння.
Початок десикації можна визначати по початку висихання верхніх листків, що є сигналом про початок фізіологічного дозрівання рослин. Цей період може наставати у гібридів по-різному у трьох випадках: 1) підсихання 1-го листка – початок підсихання 2-го листка; 2) підсихання 1-го, 2-го листків – початок підсихання 3-го листка; 3) підсихання 1-го, 2-го, 3-го листків.
Варто розуміти, що на ефективність десикації можуть впливати підвищена вологість повітря та низькі температури (особливо в нічні часи при зниженні до +5°С).Інтенсивна вологовіддача зерна кукурудзи практично припиняється за зниження середньодобової температури повітря до +5 – 6°С і підвищення його відносної вологості до 80 – 90 %. Такі погодні умови приблизно настають зазвичай із першої декади листопада. Тому, коли такі умови настають, переносити термін збирання кукурудзи вже недоцільно, позаяк вологість зерна істотно не знизиться та не сягатиме норми.
В таблиці нижче приведена економічна ефективність застосування десикації дроном DJI AGRAS на кукурудзі за урожайності 10 т/га при вологості 30% за рахунок зниження вологості насіння на 6 %. Зниження вологості насіння кукурудзи через десикацію може бути більше 6% до 20% і залежить від погодних умов, ФАО гібриду і дати десикації. Вартість сушіння 1 т % кукурудзи складає 250 грн. Проте вартість сушіння кукурудзи може бути набагато більшою ніж 250 грн 1 т % і залежить від розташування елеватора, вартості газу і заключеного контракту. За рахунок десикації дроном можна економити на сушінні насіння кукурудзиза рахунок зниження вологості насіння мінімум на 6% близько 1 359 837,5 грн на 100 га.
Одна з систем захисту від бур'янів і шкідників на кукурудзі наводиться в таблиці нижче, де третя обробка проводиться дроном DJI AGRAS від стеблового метелика під час періоду викидання волоті-цвітіння баковою сумішшю інсектицидів Каратель Плюс 0,2 + Кораген 0,12, а також десикація Геліос Екстра 2,5 л/га за вологості насіння 35%. Усі обробки засобами захисту у цій системі захисту можна проводити дроном DJI AGRAS. Особливістю цієї системи захисту є те, що препарат ГромНекст застосовується з ґрунтовими гербіцидами без передпосівної культивації на бур'янах, що активно вегетують, за їхньої висоти до 10-15 см. При перерослих бур'янах доза ГромНекст збільшується до 2,5 л/га. Оптимальною фазою розвитку рослин кукурудзи для внесення страхового гербіциду є фаза 3-5 листків. При цьому широколисті бур'яни мають бути в розвитку до фази 4 листків, а злакові бур'яни від фази 2 листків однорічних однодольних бур'янів до їхнього кінця кущіння, а також до досягнення висоти багаторічними злаковими бур'янами до 10-15 см. Обов'язковим заходом є десикація кукурудзи дроном DJI AGRAS за її фізіологічної стиглості за вологості насіння 35%.
Важливо своєчасно внести страхові гербіциди на кукурудзі у фазу 2-4 листки, коли точка росту в землі, до настання червневої спеки з кінця травня, що також впливає на виведення препарату з рослини та фітотоксичність гербіциду на рослину. Початок кукурудзи закладається у фазу 2-3 листків, а формується після фази 5 листків. Число рядів на початку закладається генетично. Довжина рядів і кількість качанів формується від фази 6 листків до виходу волоті. Стрес під час цих фаз призводить до зменшення довжини качана, а після запилення - зменшення наповнення зерна.
Із ґрунтовими гербіцидами необхідно працювати на полях, де поширені переважно однорічні бур'яни. Правильна підготовка поверхні поля з мінімальною присутністю рослинних решток - необхідна умова під час роботи з ґрунтовими гербіцидами. Внесення післясходових гербіцидів на посівах кукурудзи потрібно планувати з фази 2-3-го справжнього листка, а не переносити на пізніші (5, 6, 7-й листок).
Під час застосування засобів захисту рослин потрібно суворо дотримуватися регламенту застосування препаратів. Оптимальна температура повітря для гербіцидів є 17 - 18°С (у крайньому разі +8-10...+25°С), фунгіцидів - в інтервалі +12 до +20°С, а інсектицидів - у коливанні від +15 до +25°С. Вносяться страхові гербіциди на більш ранніх фазах розвитку бур'янів (сходи, 2-4 справжніх листків для однорічних, фаза розетки для багаторічних бур'янів).
Не бажано проводити обприскування кукурудзи, яка перебуває в стресі від посухи, заморозків, пошкодження шкідниками тощо. При внесенні ґрунтових, а потім і страхових гербіцидів на посівах кукурудзи в травні можуть бути заморозки до 0, -1 С, повернення холодів після теплого періоду і різкі перепади температур. Залежно від гербіциду, внесення ґрунтових препаратів потрібно припиняти, коли температура повітря знижується нижче 8°С, а обприскування страховими - за зниження температури нижче 10°С.
Найбільшою популярністю серед фермерів для обприскування полів і десикації користуються дрони серій DJI AGRAS. Ці дрони є найбільш продаваємими моделями безпілотних літальних апаратів в Україні. Лідером агродронів є DJI AGRAS Т30. Дрон-обприскувач DJI AGRAS Т30 через велику кількість силових установок з гвинтами не має дрейфу крапель і шлефу у порівнянні з дронами, які мають два мотори з гвинтами. Розташовані по колу дрона гвинти заганяють краплі прямо на рослини, не даючи зносити препарат у бік від рослин, що є важливою перевагою дрона DJI AGRAS по якості обприскування у порівнянні з іншими агродронами на ринку. Має 8 електромагнітних клапанів, які диференціюють зону розпилення та запобігають її заповітренню. Схема складання променів дрона робить його розмір на 80% менше, ніж у розкладеному вигляді. Агродрон DJI AGRAS Т30 має найякісніший акумулятор (BAX501-29000mAh-51.8V) ємністю 29000 мА і терміном гарантії 1000 циклів або 12 місяців, що переважає за кількістю циклів зарядки акумулятори інших виробників дронів. Дрони DJI AGRAS кращі по якості серед дронів на ринку, менше ламаються і потребують на багато менше коштів на ремонт. Компанія Кроптер є команда №1 з внесення ЗЗР агродронами в Україні, продажу і сервісу дронів серій DJI AGRAS, що доведено відгуками клієнтів і професійним супроводом фермерів спеціалістами компанії.
Застосування агродронів DJI AGRAS Т30 у технологіях вирощування має певні переваги перед наземними самохідними обприскувачами: 1. висока продуктивність (два агродрони практично здатні замінити один наземний обприскувач; денне 8 годинне напрацювання 2 дронами становить 100-200 га, а за 1 годину 12,5-25 га посіву), 2. дрібнокрапельне внесення препарату і ультрамалооб’ємне обприскування дозволяє знизити дозу витрати води при приготуванні робочого розчину і його виливу на 1 га у 40 раз з 200 до 5 л/га, 3. можливість за висоти польоту 1,5-5 м проводити агротехнологічні заходи у біологічно сприятливі терміни та дотримуватися оптимальних строків підживлення в складних метеорологічних умовах, 4. виключення ущільнення ґрунту, яке знижує урожайність культур мінімум на 20%, 5. відсутність пошкодження 5-10% посівів колесами наземних обприскувачів, 6. два дрони можуть закрити усі проблеми з обробки полів розміром господарства 2-4 тис. га, 7. по вартості агродрон DJI AGRAS Т30 без додаткового обладнання коштує приблизно в 30 разів дешевше, ніж самохідний обприскувач, який має ціну на рівні $230-250 тис, 8. на дрон у 8 разів витрачається менше палива на 1 га у порівнянні з самохідним обприскувачем. Розхід палива у самохідного обприскувача дорівнюється 1 л/га, а при зарядці акумуляторів агродрона витрачається 3 літри палива на 25 га посіву. На 1 га виходить біля 5-6 грн витрат на паливо при зарядженні акумуляторів при внесенні засобів захисту агродроном, а на самохідний обприскувач на 1 га виходить 50-60 грн витрат на паливо.