Facebook Pixel
drone

Агродрони

Чому доцільно купувати агродрон маючи земельний банк від 1000 га?

Агродрони

Застосування дронів в аграрному секторі почалось відносно недавно, проте, ці безпілотні апарати вже встигли здобути прихильність багатьох аграріїв. Їх сфера застосування досить широка. За допомогою Агродронів, крім звичної уже для всіх Десикації, можна виконувати також внесення: фунгіцидів, інсектицидів, трихограми, і навіть гербіцидів.

У даній статті буде обгрунтовано потенціал та можливості використання Агродрона у господарстві із загальною площею земельного банку від 1000 га, де взято за основу 5-пільну сівозміну з найбільш популярними на території України сільськогосподарськими культурами: пшениця озима, ріпак озимий, соя, соняшник.

Потенціал внесення

Враховуючи, що земельний банк господарства складає 1000 га і всі 5 культур засіваються рівними частинами, можемо легко порахувати потенційну загальну площу внесення ЗЗР Агродроном за 1 сезон.

table

*взято лише половину площі культури на дані технологічні операції з розрахунку, що на частині полів не буде потреби у даному внесенні

**враховано додаткове внесення на частині площ у випадку непередбачуваної потреби

Як бачимо, маючи земельний банк 1000 га/сезон ми проведемо внесень на загальній площі 4900 га.

Для більш детального розуміння, необхідно дати відповідь на питання: 4900 га – це багато чи мало на 1 Агродрон?».

Враховуючи, що реальна продуктивність внесення 1 Агродроном, у процесі надання послуг, складає 100…120 га, то маючи свій власний Агродрон, який постійно в роботі на тих самих полях (що дає можливість 1 раз створити точні та якісні контури полів і використовувати їх впродовж сезону, а також прекрасно орієнтуватися на місцевості і розуміти про всі наявні перешкоди та можливі ризики), будемо вважати, що досягти середньої продуктивності в 120 га/зміну – більш ніж реально.

Відповідно, для внесення ЗЗР на загальній площі 4900 га, одному Агродрону буде потрібно 40 змін. Враховуючи, що у нас 5-пільна сівозміна і різні внесення на різних культурах будуть проводитися у різні періоди, то організувати роботу Агродрона достатньо ефективно та продуктивно впродовж сумарно 40 днів у розрізі всього сезону – взагалі не проблема.

*В дійсності, маючи свій власний Агродрон і загальний земельний банк близько 1000 га, у певні періоди ще можна легенько допомогти як мінімум з десикацією ще і своїм сусідам

Собівартість внесення

У відповідь на питання: «Яка ж собівартість внесення ЗЗР Агродроном» можемо провести елементарні розрахунки і впевнитися, що уже на наявному етапі розвитку технологій, «ціна питання» вже майже на рівні з колісними обприскувачами.

table

З наведенної вище таблиці можна зробити наступні висновки:

1) З нашим земельним банком в 1000 га і відповідно плановим внесеннями ЗЗР на 4800 га за сезон, наявного комплекту обладнання вистачить на 2 сезони без додаткових інвестицій (максимум додаткових пару сотень доларів на проведення декількох ТО і все). Для подальшої експлуатації обладнання (після 2 сезонів) необхідно буде закупити новий комплект акумуляторів.

2) Враховуючи залишкову вартість обладнання, якщо власник Агродрона вирішить не докупляти комплект нових акумуляторів, а умовно продати все Агродрон-обладнання і купити повністю новий комплект, то амортизація на обладнання (за ці 2 сезони на площі близько 10 000 га) складе в районі 70 грн/га.

3) Якщо ж власник Агродрона вирішить докупити комплект нових акумуляторів і поексплуатувати техніку ще 2 сезони (всього близько 20 000 га), то амортизація на обладнаня складе вже в районі 50 грн/га.

Додавши до попередні розрахунів ще:

1) Автомобіль та пальне для переїздів і зарядки обладнання – близько 50 грн/га 2) Зарплату оператору Агродрона – 50 грн/га

Отримаємо потенційно можливу СОБІВАРТІСТЬ ВНЕСЕННЯ ЗЗР АГРОДРОНАМИ В МЕЖАХ 150-170 грн/га.

Враховуючи реальні затрати на внесення ЗЗР колісними обприскувачами, якщо рахувати економіку правильно, то ми отримаємо затрати в межах 3-5$/га (в залежності від ситуації у кожному господарстві індивідуально).

Відповідно аргумент: «Внесення ЗЗР Агродронами ЗНАЧНО дорожче за внесення ЗЗР колісними обприскувачами» - уже НЕ аргумент. Затрати уже +/- на одному ж рівні. Зачекаємо ще декілька років розвитку технологій та випуску 2...3 нових інтеграцій Агродронів і питання уже будуть до собівартості внесення ЗЗР колісними обприскувачами.

Економія та додатковий дохід

У випадку повного циклу внесення ЗЗР Агродронами впродовж всього сезону (як мінімум на завершальних етапах розвитку рослин), крім зрозуміло нижчих затрат на воді (8...12 л/га замість 100...200 л/га у колісних обприскувачів), необхідно ще обов’язково враховувати потенційний додатковий дохід на ділянках які залишаються НЕ витоптаними, як то відбувається після проходу колісних обприскувачів по них. Площа таких ділянок сягає 3...10% (в залежності від ширини захвату обприскувача, причепний чи самохідний та конфігурації поля). Якщо взяти для розрахунків всього 5% щорічно втраченого потенціалу урожаю за рахунок витоптування, то отримаємо просто астрономічні суми... Але це вже буде в наступній статті.

photo
Микола Черняк
CEO Agronix
Кандидат С.Г. наук (PhD in Agriculture). Експерт із внесення ЗЗР агродронами. Проводить досліди з виробниками ЗЗР і насіннєвими компаніями (FMC, АХТ, UPL, Monsanto, Bayer, Syngenta та ін.). Пройшов шлях від найманого працівника до пілота та власника компанії.
В цій статті
Потенціал внесення Собівартість внесення Економія та додатковий дохід